motywacja sposoby nauki

#1: Jak się uczyć angielskiego w domu?

Jak się uczyć angielskiego w domu

Czy kiedykolwiek próbowałaś zorganizować treningi fitness albo uczyć się angielskiego w domu? Wydaje się, że to wygodne rozwiązanie. Możesz wybrać dowolną godzinę, a trening może trwać tyle czasu, ile chcesz. Ty wybierasz nad czym konkretnie pracujesz, a zajęcia są za darmo. To nie koniec plusów. Efekty ćwiczeń w domu mogą być porównywalne a nawet lepsze niż ćwiczenia w klubie fitness. Wszystko zależy od Ciebie.

No właśnie.. ponieważ wszystko zależy od Ciebie, to Ty wybierasz co zrobisz w wolnej chwili. Włączysz Skalpel Ewy Chodakowskiej? Czy może Netflixa? Większość ludzi postawi raczej na rozrywkę.

W pierwszym nagraniu podcastu Happy Kids Talk będę opowiadać o tym, jak skutecznie uczyć się angielskiego w domu. Przygotowałam dla Ciebie konkretne 3 kroki, które Ci pomogą.

Wstęp do nagrania jest w języku polskim. Natomiast całość nagrania jest po angielsku po to, żebyś mogła uczyć się języka angielskiego.

Jak się uczyć angielskiego w domu? Oto 3 najważniejsze zasady:

Systematyczność jest kluczem do sukcesu

Nauka angielskiego przypomina nieco treningi. Jeżeli chcemy mieć efekty, to lepiej ćwiczyć trochę codziennie niż dużo raz na miesiąc. Jeśli chcesz widzieć efekty, to postaw na systematyczność.

Znajdź swój idealny rytm. Zastanów się, co dla Ciebie będzie najlepszym rozwiązaniem. Możesz spróbować ćwiczyć 15 minut dziennie. Jeśli to nie działa, zmień plan. Jednego dnia zrób więcej, a innego mniej. Ustaw licznik w telefonie na 90 min i w ciągu tygodnia spróbuj wykorzystać ten limit. Być może od razu ustalisz idealne rozwiązanie dla Ciebie. Czasem jednak musisz zmieniać kilka razy, zanim odkryjesz co do Ciebie pasuje.

Kiedy znajdziesz to, co dla Ciebie działa, zrób z tego nawyk. Dzięki temu Twój mózg nie traci energii na dokonywanie wyborów. Nie zastanawiasz się: „Dziś czy jutro?”. Mózg będzie działał automatycznie. Jak z myciem zębów czy pakowaniem zmywarki. Po prostu to robisz, nawet jeśli jedyne na co masz siłę, to zajrzeć do Instagrama. W wyrobieniu nawyku pomoże aplikacja na telefon. Ale świetnie sprawdzi się też zwyczajna kartka i długopis. Weź ją, zapisz cel i zaznaczaj nawet najmniejsze kroki do sukcesu.

Motywacja doda Ci energii

Czym jest motywacja? To wewnętrzna siła, która mobilizuje do działania. Popycha do tego, żeby wyznaczać sobie cele i pokonywać przeszkody. Jak jednak zmotywować się, gdy nie musimy. Nie chce nam się ćwiczyć. No trudno. I tak nie będzie żadnych konsekwencji. No może tylko to, że będziemy za rok w tym samym miejscu co teraz. Czy to aż taki problem?

Czy jest możliwe wyskakiwać rano z łóżka i z niecierpliwością czekać na moment, kiedy będziemy robić ćwiczenia? Tak. Jeśli ćwiczenia są wciągające jak dobry serial. Niech to, czego słuchasz lub czytasz po angielsku wywołuje u Ciebie reakcję „Wow! Ale to ciekawe!”. W ten sposób nie będziesz mogła się doczekać.

Wygoda jest niezbędna

Wyobraź sobie, że dmuchasz świeczki na urodzinowym torcie, o ile ktoś pomyślał, żeby Ci go kupić.. Ok, to raczej nierealne. Niech będzie jedna świeczka na urodzinowej muffince. A zatem zdmuchujesz świeczkę i jakie wypowiadasz w myślach marzenie? Przespać całą noc. Obejrzeć film, a nie tylko słuchać go w tle jednocześnie gotując obiad. Gdybyś mogła kilka razy dmuchać świeczki i za każdym razem wypowiadać inne życzenie, to może „znaleźć czas na naukę angielskiego” pojawiłoby się za 16 razem. Zwykle są jednak inne ważniejsze potrzeby.

Wygoda to dla Mam nieosiągalny luksus. Dlatego uczenie się angielskiego w domu nie może być kolejnym przykrym obowiązkiem. Jak to zrobić, by było przyjemne jak kawa Latte w kawiarni? Wybierz to, co jest dla Ciebie rozrywką: filmiki na youtube, ulubione seriale, piosenki. Angielskiego ucz się przy okazji.

Podsumowując, uczenie się w domu jest wygodnym rozwiązaniem. To jednak niełatwe. Szczególnie dla Mam. Dlatego zacznij od małych kroków codziennie. Zadbaj o motywację i wygodę. Sprawią, że będziesz się uczyć szybciej i z przyjemnością. I świętuj każdy najmniejszy sukces. Warto.

Zapisz się na newsletter, żeby otrzymywać na bieżąco powiadomienia o nowych nagraniach. To tyle na dziś.

Zadanie dla Ciebie:

Przez 3 najbliższe dni obejrzyj 3 krótkie filmiki po angielsku na youtube. Po 3 dniach daj sobie nagrodę. Robisz krok do sukcesu.

Nie masz pomysłu jakie filmiki wybrać. Oto podpowiedzi dla Ciebie, szczególnie jeśli lubisz IKEA:

To Ci się przyda:

Day by Day – prosta aplikacja na telefon do nawyków i celów

Grow – aplikacja na telefon do nawyków i celów z możliwością ustawienia przypomnienia

Planner – prezent poniżej

The form you have selected does not exist.

podcast tekst transkrypcja Happy Kids Talk Ewa Beczek

Polecam również:

2 Comments

  1. Dzień dobry, chciałam się przestawić : ) i podziękować za pierwszy podcast :), bardzo miło się słuchało. Ogromnie ciekawy i inspirujący. Wrażam od razu w życie wszystkie wskazówki :).
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *